← Alle spillere
Gavi
#6 · Midtbanespiller

Gavi

Spanien · 22 år

Kampe7
Fra start2
Minutter194
Mål0
Assists0
Rating6.6

Profil

Fødselsdato5. aug. 2004
FødestedLos Palacios y Villafranca, Spanien
NationalitetSpanien
PositionMidtbane
Højde174 cm
Vægt69 kg
Foretrukne fodHøjre
Trøjenummer6
I Barcelona siden2021
Kontrakt tilJuni 2030

Statistik pr. turnering

TurneringKMin.MARating
LLLa Liga 4 145 0 0 6.7
CLChampions League 3 49 0 0 6.5

Udvidet statistik 2026/27

Afleveringer

Afleveringer
176
Præcise afleveringer
94 %
Key passes
4
Key passes pr. 90
1,86
Assists pr. 90 min.
0,00
Mål + assists
0

Angreb

Skud
2
Skud på mål
2 af 2 (100 %)
Skudeffektivitet
0 %
Mål pr. 90 min.
0,00

Driblinger

Lykkede driblinger
0 af 1 (0 %)
Frispark tilkæmpet
2

Defensiv

Tacklinger
3
Erobringer
2
Blokeringer
0
Dueller vundet
11 af 24 (46 %)
Tacklinger + erobringer pr. 90
2,32

Disciplin

Gule kort
0
Gult-røde kort
0
Røde kort
0
Frispark begået
5

Spilletid

Startet inde
2
Skiftet ind
5
Skiftet ud
2
Ubrugt på bænken
10
Minutter pr. kamp
28
Resultater på banen
6 V · 0 U · 1 T

Kampe i sæsonen

DatoModstanderRes.Min.MARating
20. okt. CL PSGParis Saint-Germain 4–2T 30 – – 6.0
17. okt. LL BETReal Betis 2–5V 11 – – 6.6
13. okt. CL GALGalatasaray 1–4V 8* – – 6.7
10. okt. LL GETGetafe 3–0V 61 – – 6.9
16. sep. LL SANRacing Santander 7–2V 29* – – 6.9
9. sep. CL FEYFeyenoord 5–1V 11* – – 6.7
23. aug. LL ELCElche 0–5V 44 – – 6.6
* Indskiftet · Med på banen: 6 sejre, 0 uafgjorte, 1 nederlag

Gavis statistik sæson for sæson

SæsonHoldTurneringKMin.MAKortRating
2026/27 BARFC Barcelona LLLa Liga 4 145 0 0 – 4.6
BARFC Barcelona CLChampions League 3 49 0 0 – 6.5
2025/26 BARFC Barcelona LLLa Liga 11 574 0 1 3 6.9
BARFC Barcelona VKVenskabskamp 2 132 1 1 – 7.8
BARFC Barcelona CLChampions League 2 126 0 0 2 6.9
2024/25 BARFC Barcelona LLLa Liga 28 1.014 1 1 4 6.9
BARFC Barcelona CLChampions League 11 303 0 0 1 6.7
BARFC Barcelona CDRCopa del Rey 3 152 1 0 1 7.1
BARFC Barcelona SCSupercopa 2 132 1 1 – 7.8
2023/24 BARFC Barcelona LLLa Liga 12 943 1 1 5 7.1
BARFC Barcelona CLChampions League 3 229 1 0 21 7.0
BARFC Barcelona VKVenskabskamp 1 44 0 0 – –
SPASpanien ECQEuro Championship - Qualification 8 488 2 0 1 6.6
2022/23 BARFC Barcelona LLLa Liga 36 2.541 2 4 10 6.9
BARFC Barcelona CDRCopa del Rey 5 374 0 0 2 6.6
BARFC Barcelona CLChampions League 5 331 0 0 2 7.0
BARFC Barcelona VKVenskabskamp 5 213 1 0 – –
BARFC Barcelona ELUEFA Europa League 1 90 0 0 1 6.2
SPASpanien NLUEFA Nations League 8 550 1 0 2 6.9
SPASpanien WCWorld Cup 4 287 1 0 – 7.0
SPASpanien VKVenskabskamp 3 143 1 0 – –
2021/22 BARBarcelona B PDRPrimera División RFEF - Group 2 1 46 0 0 1 –
BARFC Barcelona LLLa Liga 34 2.330 2 5 101 6.9
BARFC Barcelona CLChampions League 6 398 0 0 2 6.5
BARFC Barcelona ELUEFA Europa League 5 226 0 0 3 6.6
BARFC Barcelona VKVenskabskamp 4 208 0 0 – –
BARFC Barcelona CDRCopa del Rey 1 61 0 0 – 6.0
Alle turneringer inkl. landsholdskampe. Kun turneringer med mindst én kamp.

Gavis karriere

HoldSæsoner
BARFC BarcelonaNu 2021/22–2026/27
BARBarcelona B 2020/21
SPASpanien 2020/21, 2022/23–2024/25, 2026/27

Gavis trofæer

  • 5× Trofeo Joan Gamper 2025/26, 2023/24, 2022/23, 2021/22, Vinder
  • 3× Super Cup Spanien · 2025/26, 2023/24, Vinder
  • 3× La Liga Spanien · 2024/25, 2022/23, Vinder
  • 2× Copa del Rey Spanien · 2024/25, Vinder
  • 2× UEFA Nations League Europe · 2022/24, Vinder
  • 2× División de Honor Juvenil Spanien · 2021/22, Vinder
  • 3× La Liga Spanien · 2023/24, 2021/22, Nr. 2
  • 2× Trofeo Joan Gamper 2024/25, Nr. 2
  • 2× Super Cup Spanien · 2024/25, Nr. 2
  • 2× UEFA Nations League Europe · 2020/22, Nr. 2

Om Gavi

Gavi er en spansk fodboldspiller, der spiller som central midtbanespiller for FC Barcelona og Spaniens landshold. Han er udviklet gennem klubbens berømte ungdomsakademi, La Masia, og fik sit gennembrud på førsteholdet i 2021.

Den energiske midtbanespiller er kendt for sin tekniske kunnen, aggressive presspil og store arbejdsindsats. Han kombinerer præcise afleveringer med en stærk evne til at erobre bolden og har etableret sig som en vigtig del af Barcelonas midtbane.

Gavi statistik: Kampe, mål og assists

Gavis statistik giver et detaljeret indblik i hans præstationer for FC Barcelona. Som central midtbanespiller er det navnlig antallet af spilleminutter, afleveringer, tacklinger, erobringer og skabte målchancer, der er interessant at undersøge.

Øverst på denne side finder du hans aktuelle statistik fra La Liga og Champions League. Oversigten indeholder oplysninger om spillede kampe, starter, mål, assists, minutter på banen og gennemsnitlige spillerbedømmelser.

Du kan desuden undersøge Gavis statistik sæson for sæson og se, hvordan hans præstationer har udviklet sig gennem karrieren. Her fremgår blandt andet antallet af kampe, mål, assists og advarsler i forskellige turneringer.

Afleveringsprocent og defensive nøgletal

Gavi er en alsidig midtbanespiller, der bidrager til Barcelonas spil gennem sin boldbehandling, bevægelse og defensive arbejdsindsats. Hans betydning for holdet kan derfor ikke udelukkende vurderes gennem antallet af mål og assists.

Afleveringsprocenten er et centralt nøgletal, da den viser, hvor stor en andel af hans afleveringer der rammer en medspiller. Antallet af nøgleafleveringer giver samtidig et indblik i hans evne til at skabe afslutningsmuligheder.

Defensivt er det relevant at undersøge tacklinger, erobringer og vundne dueller. Disse statistikker fortæller noget om hans evne til at bryde modstandernes angreb og hjælpe Barcelona med at genvinde boldbesiddelsen.

Gavis præstationer kan blandt andet sammenlignes med Pedris statistik på midtbanen, da de to spillere har forskellige kvaliteter og roller i Barcelonas centrale spil.

Mål og assists for FC Barcelona

Gavi har gennem sin karriere vist, at han kan bidrage til Barcelonas angreb med scoringer og målgivende afleveringer, selvom hans primære opgaver ligger på midtbanen.

I sæsonen 2022/23 spillede han 36 kampe i La Liga og noterede sig for to mål og fire assists. Han var dermed med til at sikre Barcelona det spanske mesterskab i sin anden sæson på førsteholdet.

I sæsonen 2024/25 scorede han blandt andet mod Athletic Club i semifinalen i den spanske Super Cup og mod Real Betis i Copa del Rey. Han spillede desuden 28 ligakampe med et mål og en assist til følge.

Når man vurderer Gavis offensive statistik, er det relevant at undersøge mål, assists og nøgleafleveringer pr. 90 spilleminutter. Det giver et bedre sammenligningsgrundlag mellem sæsoner med forskellig spilletid.

Alder, højde og baggrund

Pablo Martín Páez Gavira, bedre kendt som Gavi, blev født den 5. august 2004 i Los Palacios y Villafranca nær Sevilla i Spanien.

Han begyndte sin fodboldkarriere i hjemegnen og blev efterfølgende en del af Real Betis’ ungdomsafdeling, hvor han tilbragte to sæsoner.

Gavi er 174 centimeter høj og vejer omkring 69 kilo. Hans foretrukne fod er højre, og han udnytter sin teknik og sit lave tyngdepunkt til at bevare kontrollen over bolden i pressede situationer.

Fra La Masia til Barcelonas førstehold

Gavi skiftede fra Real Betis til FC Barcelonas ungdomsakademi i 2015, hvor han hurtigt udviklede sig gennem de forskellige ungdomsårgange.

Hans tekniske færdigheder og store spilforståelse gjorde ham til et af akademiets mest lovende talenter. Han fik efterfølgende mulighed for at spille på Barça B, inden han blev en del af førsteholdets forberedelser under Ronald Koeman.

Den officielle debut kom den 29. august 2021 i en La Liga-kamp mod Getafe. Gavi var blot 17 år og 24 dage gammel og blev dermed en af de yngste debutanter i klubbens historie.

Allerede i sin første sæson etablerede han sig som en vigtig spiller på midtbanen. Hans præstationer førte til, at han i 2022 modtog Kopa Trophy og Golden Boy-prisen som et af verdens største unge fodboldtalenter.

Position og spillestil på midtbanen

Gavi spiller primært som central midtbanespiller, men kan ligeledes benyttes i en mere offensiv rolle eller på kanten afhængigt af Barcelonas formation.

Han er kendt for sit høje energiniveau og aggressive presspil. Gavi arbejder intensivt for at generobre bolden og er dygtig til at lægge pres på modstanderne, når Barcelona mister boldbesiddelsen.

Offensivt bidrager han gennem hurtige kombinationer, præcise afleveringer og bevægelser mellem modstandernes kæder. Han er samtidig dygtig til at modtage bolden i små rum og spille sig ud af pressede situationer.

Hans arbejdsindsats og taktiske fleksibilitet gør ham til en værdifuld spiller i Barcelonas midtbane, hvor han kan udfylde flere roller afhængigt af kampens udvikling.

Knæskader og tilbagekomsten til Barcelona

Gavis karriere har været præget af flere længere skadespauser. I november 2023 pådrog han sig en alvorlig knæskade under en landskamp for Spanien mod Georgien.

Skaden omfattede det forreste korsbånd og den ydre menisk i højre knæ, hvilket betød, at han måtte gennemgå en længere genoptræning.

Efter næsten et år uden fodbold vendte han tilbage den 20. oktober 2024 i en hjemmekamp mod Sevilla. Comebacket fandt sted på Estadi Olímpic, hvor Barcelona spillede sine hjemmekampe under renoveringen af Camp Nou.

I september 2025 blev Gavi igen opereret i højre knæ som følge af en meniskskade. Han vendte tilbage til kamp i marts 2026 i en sejr over Sevilla på Barcelonas hjemmebane Camp Nou.

Skadespauserne har haft betydning for hans samlede spilletid, hvilket er relevant at tage højde for, når man sammenligner hans statistik fra forskellige sæsoner.

Gavi på Spaniens landshold

Gavi fik debut for Spaniens A-landshold den 6. oktober 2021 i en Nations League-kamp mod Italien. Han var blot 17 år og 62 dage gammel og blev dermed den yngste spiller til at repræsentere det spanske A-landshold på daværende tidspunkt.

Året efter deltog han ved VM i Qatar, hvor han scorede mod Costa Rica i Spaniens første gruppekamp. Scoringen gjorde ham til den yngste spanske målscorer ved en VM-slutrunde.

I 2023 var han med til at vinde UEFA Nations League, hvor Spanien besejrede Kroatien efter straffesparkskonkurrence i finalen.

Gavi var desuden en del af Spaniens trup ved VM i 2026, hvor landsholdet vandt verdensmesterskabet.

Trøjenummer og kontrakt med FC Barcelona

Gavi spiller med trøjenummer 6 i FC Barcelona. Han benyttede tidligere nummer 30, inden han overtog det traditionsrige nummer 6 på førsteholdet.

Nummeret har en særlig betydning i klubben, da den tidligere midtbanespiller og cheftræner Xavi Hernández bar det gennem størstedelen af sin karriere i Barcelona.

I januar 2025 underskrev Gavi en kontraktforlængelse med FC Barcelona, der løber frem til den 30. juni 2030. Aftalen understregede klubbens ambition om at fastholde ham som en central del af holdets fremtid.

Du kan følge hans præstationer i de enkelte opgør gennem FC Barcelonas kampoversigt med resultater, hvor holdets seneste og kommende kampe fremgår.

Øverst på denne spillerprofil finder du løbende opdateret statistik med oplysninger om spilleminutter, mål, assists, afleveringer, tacklinger, erobringer og øvrige præstationer.