← Alle spillere
João Cancelo
#2 · Forsvarsspiller

João Cancelo

Portugal · 32 år · Kom fra Al-Hilal Saudi FC i 2026

Kampe11
Fra start7
Minutter632
Mål2
Assists2
Rating6.8

Profil

Fødselsdato27. maj 1994
FødestedBarreiro, Portugal
NationalitetPortugal
PositionForsvar
Højde182 cm
Vægt74 kg
Foretrukne fodHøjre
Trøjenummer2
I Barcelona siden2026
Kontrakt tilJuni 2029

Statistik pr. turnering

TurneringKMin.MARating
LLLa Liga 8 362 1 1 6.8
CLChampions League 3 270 1 1 6.8

Udvidet statistik 2026/27

Defensiv

Tacklinger
16
Erobringer
5
Blokeringer
0
Dueller vundet
33 af 66 (50 %)
Tacklinger + erobringer pr. 90
2,99

Afleveringer

Afleveringer
457
Præcise afleveringer
89 %
Key passes
10
Key passes pr. 90
1,42
Assists pr. 90 min.
0,28
Mål + assists
4

Angreb

Skud
9
Skud på mål
4 af 9 (44 %)
Skudeffektivitet
22 %
Mål pr. 90 min.
0,28
Minutter pr. mål
316

Driblinger

Lykkede driblinger
8 af 17 (47 %)
Frispark tilkæmpet
2

Disciplin

Gule kort
3
Gult-røde kort
0
Røde kort
0
Frispark begået
8

Spilletid

Startet inde
7
Skiftet ind
4
Skiftet ud
2
Ubrugt på bænken
7
Minutter pr. kamp
57
Resultater på banen
9 V · 0 U · 2 T

Kampe i sæsonen

DatoModstanderRes.HændelserMin.MARating
31. okt. LL ALAAlavés 6–1V 45+1' 57' 62 – 1 6.5
25. okt. LL RMAReal Madrid 1–2T 90 – – 7.3
20. okt. CL PSGParis Saint-Germain 4–2T 17' 90 – – 5.5
13. okt. CL GALGalatasaray 1–4V 43' 90 1 – 7.6
19. sep. LL SEVSevilla 1–3V 90 – – 6.5
16. sep. LL SANRacing Santander 7–2V 8' 69' 78 1 – 7.3
13. sep. LL LEVLevante 2–4V 10* – – 6.6
9. sep. CL FEYFeyenoord 5–1V 22' 90 – 1 7.2
31. aug. LL RAYRayo Vallecano 5–2V 13* – – 6.7
27. aug. LL ATHAthletic Bilbao 2–0V 9* – – 6.6
23. aug. LL ELCElche 0–5V 10* – – 6.7
* Indskiftet · Hændelser: mål, assists (A), gule og røde kort, C = anfører · Med på banen: 9 sejre, 0 uafgjorte, 2 nederlag

João Cancelos statistik sæson for sæson

SæsonHoldTurneringKMin.MAKortRating
2026/27 BARFC Barcelona LLLa Liga 8 362 1 1 2 6.8
BARFC Barcelona CLChampions League 3 270 1 1 1 6.8
2025/26 ALHAl-Hilal Saudi FC FCWFIFA Club World Cup 5 407 0 1 – 6.9
ALHAl-Hilal Saudi FC ACLAFC Champions League Elite 3 254 1 2 1 8.0
ALHAl-Hilal Saudi FC PLPro League 2 174 0 0 – 7.5
BARFC Barcelona LLLa Liga 16 962 2 2 1 7.2
BARFC Barcelona CLChampions League 4 331 0 0 2 6.7
BARFC Barcelona CDRCopa del Rey 2 58 0 0 1 6.8
2024/25 ALHAl-Hilal Saudi FC PLPro League 22 1.816 0 5 5 7.4
ALHAl-Hilal Saudi FC ACLAFC Champions League Elite 9 693 2 5 2 7.7
ALHAl-Hilal Saudi FC KCKing's Cup 3 0 0 0 – –
PORPortugal WCQWorld Cup - Qualification Europe 4 287 2 2 1 8.3
PORPortugal ECEuro Championship 4 348 0 0 1 7.3
PORPortugal VKVenskabskamp 4 0 0 0 2 –
PORPortugal NLUEFA Nations League 2 178 0 0 – 7.0
2023/24 BARFC Barcelona LLLa Liga 32 2.507 2 4 7 7.3
BARFC Barcelona CLChampions League 10 810 2 1 1 7.6
BARFC Barcelona VKVenskabskamp 1 18 0 0 – –
PORPortugal ECQEuro Championship - Qualification 9 693 3 0 – 7.6
2022/23 BAYBayern München BBundesliga 15 1.017 1 4 3 6.9
BAYBayern München CLChampions League 4 126 0 1 1 6.7
BAYBayern München DPDFB Pokal 2 161 0 1 – 7.1
MCIManchester City PLPremier League 17 1.278 2 1 31 6.9
MCIManchester City CLChampions League 6 381 0 3 1 7.4
MCIManchester City VKVenskabskamp 3 180 0 0 2 –
MCIManchester City LCLeague Cup 1 90 0 0 – 6.9
MCIManchester City FCFA Cup 1 31 0 0 1 6.7
MCIManchester City CSCommunity Shield 1 0 0 0 – –
PORPortugal NLUEFA Nations League 5 450 2 1 2 7.3
PORPortugal WCWorld Cup 4 309 0 0 – 7.0
2021/22 MCIManchester City PLPremier League 36 3.228 1 7 7 7.3
MCIManchester City CLChampions League 9 840 2 3 3 7.5
MCIManchester City FCFA Cup 4 329 0 0 – 6.8
MCIManchester City VKVenskabskamp 3 195 0 0 – –
MCIManchester City LCLeague Cup 1 45 0 0 – 7.3
MCIManchester City CSCommunity Shield 1 0 0 0 – –
PORPortugal VKVenskabskamp 1 0 1 1 – –
Alle turneringer inkl. landsholdskampe. Kun turneringer med mindst én kamp.

João Cancelos karriere

HoldSæsoner
BARFC BarcelonaNu 2023/24–2026/27
MCIManchester City 2019/20–2022/23
JUVJuventus 2018/19
INTInter 2017/18
VALValencia 2014/15–2016/17
BENBenfica B 2012/13–2013/14
PORPortugal 2016/17–2018/19, 2020/21–2024/25, 2026/27
PORPortugal U21 2014/15–2015/16, 2017/18, 2019/20
PORPortugal U20 2013/14
PORPortugal U19 2012/13–2013/14
PORPortugal U17 2011/12

João Cancelos trofæer

  • 3× UEFA Nations League Europe · 2024/26, 2018/19, Vinder
  • 3× Premier League England · 2021/22, 2020/21, Vinder
  • 3× League Cup England · 2020/21, 2019/20, Vinder
  • 2× Community Shield England · 2024/25, Vinder
  • 2× UEFA Super Cup Europe · 2023/24, Vinder
  • 2× J.League World Challenge 2023/24, Vinder
  • 2× Bundesliga Tyskland · 2022/23, Vinder
  • 2× Super Cup Italien · 2019/20, Vinder
  • 2× Serie A Italien · 2018/19, Vinder
  • 2× Super Cup Portugal · 2014/15, Vinder
  • 2× Primeira Liga Portugal · 2013/14, Vinder
  • 2× Taça da Liga Portugal · 2013/14, Vinder
  • 2× Taça de Portugal Portugal · 2013/14, Vinder
  • 4× Community Shield England · 2023/24, 2022/23, 2021/22, Nr. 2
  • 3× UEFA Europa League Europe · 2013/14, 2012/13, Nr. 2
  • 2× Saudi League Saudi-Arabien · 2024/25, Nr. 2
  • 2× Super Cup Spanien · 2024/25, Nr. 2
  • 2× La Liga Spanien · 2023/24, Nr. 2
  • 2× UEFA Champions League Europe · 2020/21, Nr. 2
  • 2× Premier League England · 2019/20, Nr. 2
  • 2× UEFA U21 Championship Europe · 2013/15, Nr. 2
  • 2× Taça de Portugal Portugal · 2012/13, Nr. 2
  • 2× Primeira Liga Portugal · 2012/13, Nr. 2

João Cancelos transferhistorik

DatoSkifteType
19. aug. 2026 ALHAl-Hilal Saudi FC → BARFC Barcelona Fri transfer
18. aug. 2026 ALHAl-Hilal Saudi FC → BARFC Barcelona Fri transfer
29. jun. 2026 BARFC Barcelona → ALHAl Hilal Retur fra leje
29. jun. 2026 BARFC Barcelona → ALHAl-Hilal Saudi FC Retur fra leje
12. jan. 2026 ALHAl Hilal → BARFC Barcelona Leje
12. jan. 2026 ALHAl-Hilal Saudi FC → BARFC Barcelona Leje
27. aug. 2024 MCIManchester City → ALHAl-Hilal Saudi FC 25 mio. €
1. jul. 2024 BARFC Barcelona → MCIManchester City –
1. sep. 2023 MCIManchester City → BARFC Barcelona Leje
1. jul. 2023 BAYBayern München → MCIManchester City –
31. jan. 2023 MCIManchester City → BAYBayern München Leje
7. aug. 2019 JUVJuventus → MCIManchester City 65 mio. €
1. jul. 2018 VALValencia → JUVJuventus 40,4 mio. €
22. aug. 2017 VALValencia → INTInter Leje
1. jul. 2015 BENBenfica → VALValencia 15 mio. €
20. aug. 2014 BENBenfica → VALValencia Leje

Om João Cancelo

João Cancelo er en portugisisk fodboldspiller, der spiller som forsvarsspiller for FC Barcelona og Portugals landshold. Den offensive back har repræsenteret flere europæiske storklubber og er kendt for sin tekniske kvalitet, hurtighed og evne til at bidrage til angrebsspillet.

Cancelo spiller primært som højreback eller venstreback, men kan også indtage mere centrale positioner. Han kom første gang til Barcelona i 2023 og vendte senere tilbage til klubben, hvor hans alsidighed og offensive kvaliteter har gjort ham til en værdifuld del af truppen.

João Cancelo statistik: Kampe, mål og assists

João Cancelos statistik giver et detaljeret indblik i hans præstationer for FC Barcelona. Som offensiv back er det navnlig antallet af spilleminutter, assists, præcise afleveringer og defensive aktioner, der er interessant at undersøge.

Øverst på denne side finder du hans aktuelle statistik fra La Liga og Champions League. Oversigten indeholder oplysninger om spillede kampe, starter, mål, assists, minutter på banen og gennemsnitlige spillerbedømmelser.

Den udvidede statistik viser desuden tacklinger, erobringer, vundne dueller, nøgleafleveringer, skud og vellykkede driblinger. Du kan også undersøge hans præstationer i de enkelte kampe og sammenligne statistikken fra tidligere sæsoner.

Defensive nøgletal og afleveringsprocent

Selvom João Cancelo er kendt for sine offensive kvaliteter, har han samtidig vigtige defensive opgaver på Barcelonas hold.

Hans defensive statistik omfatter blandt andet tacklinger, erobringer, blokeringer og vundne dueller. Disse nøgletal kan bruges til at vurdere hans evne til at stoppe modstandernes angreb og hjælpe Barcelona med at generobre boldbesiddelsen.

Afleveringsprocenten er ligeledes interessant, da Cancelo ofte er involveret i opbygningen af angrebene. Hans præcise afleveringer og evne til at finde medspillere mellem modstandernes kæder har stor betydning for holdets boldbesiddende spillestil.

Cancelos defensive præstationer kan blandt andet sammenlignes med Gerard Martíns statistik og spillerprofil, da begge spillere kan benyttes på venstresiden af Barcelonas forsvar.

Mål og assists for FC Barcelona

João Cancelo har gennem karrieren markeret sig som en back, der bidrager med både scoringer og målgivende afleveringer.

I sin første sæson hos Barcelona, 2023/24, spillede han 42 officielle kampe og noterede sig for fire mål og fem assists på tværs af turneringer.

Han vendte tilbage til klubben i januar 2026 og spillede 23 kampe i den resterende del af sæsonen 2025/26. Her scorede han to mål og leverede fire assists.

Hans offensive bidrag er interessante at undersøge gennem statistikker som nøgleafleveringer, indlæg, afslutninger og målinvolveringer pr. 90 spilleminutter.

Disse nøgletal giver et mere nuanceret billede af hans offensive effektivitet og gør det muligt at sammenligne præstationer på tværs af sæsoner med forskellig spilletid.

Alder, højde og baggrund

João Pedro Cavaco Cancelo blev født den 27. maj 1994 i Barreiro i Portugal. Han begyndte sin fodboldkarriere i hjemlandet, hvor han som ung spiller blev en del af Benficas ungdomsakademi.

Cancelo er 182 centimeter høj og vejer omkring 74 kilo. Hans foretrukne fod er højre, men han er komfortabel med at spille i begge sider af forsvaret.

Han er kendt for sin gode boldkontrol, hurtige retningsskift og evne til at udfordre modstanderne i direkte dueller. Disse kvaliteter har gjort ham til en af de mest alsidige backs i europæisk fodbold.

Fra Benfica til europæiske storklubber

João Cancelo fik sit professionelle gennembrud i Benfica, hvor han udviklede sig gennem ungdomsrækkerne og reserveholdet, inden han fik debut for førsteholdet.

I 2014 skiftede han til Valencia i Spanien, hvor han etablerede sig som en talentfuld højreback. Efter opholdet i La Liga fortsatte karrieren i italiensk fodbold med først Inter og efterfølgende Juventus.

Hos Juventus var Cancelo med til at vinde det italienske mesterskab i sæsonen 2018/19, inden han i sommeren 2019 blev hentet til Manchester City.

Under Pep Guardiola udviklede han sig til en vigtig del af det engelske storholds forsvar og angrebsspil. Han vandt blandt andet tre engelske mesterskaber og var med til at etablere City som et af Europas stærkeste hold.

I januar 2023 blev han udlejet til Bayern München, hvor han vandt Bundesligaen, inden karrieren fortsatte i Barcelona.

João Cancelos skifte til Barcelona

João Cancelo kom første gang til FC Barcelona i september 2023 på en lejeaftale fra Manchester City.

Under Xavi Hernández etablerede han sig som en vigtig del af holdet og blev benyttet på både højrebacken og venstrebacken.

Efter sæsonen 2023/24 fortsatte karrieren i saudiarabiske Al-Hilal, hvor han fik erfaring fra Saudi Pro League og asiatiske klubturneringer.

I januar 2026 vendte Cancelo tilbage til Barcelona på endnu en lejeaftale. Under Hansi Flick fik han igen en vigtig rolle i truppen og var med til at vinde det spanske mesterskab i sæsonen 2025/26.

I august 2026 blev det offentliggjort, at Barcelona havde sikret sig Cancelo på en permanent kontrakt efter afslutningen på hans ophold i Al-Hilal.

Position og spillestil i Barcelonas forsvar

João Cancelo er en moderne og offensivt orienteret back, der kan spille på både højre og venstre side af forsvaret.

Hans største styrker er boldbehandlingen, de præcise afleveringer og evnen til at skabe overtal i offensive situationer.

Cancelo bevæger sig ofte ind centralt på banen, hvor han kan fungere som en ekstra midtbanespiller. Det giver Barcelona mulighed for at fastholde boldbesiddelsen og skabe flere afleveringsmuligheder.

Når han spiller på højrebacken, kan han blandt andet kombinere med Lamine Yamal på Barcelonas højrekant, mens han fra venstrebacken kan bidrage med offensive løb, indlæg og afleveringer ind mod straffesparksfeltet.

Hans tekniske færdigheder gør ham samtidig i stand til at udfordre modstandernes forsvarsspillere og skabe plads til holdkammeraterne.

João Cancelo på Portugals landshold

João Cancelo har repræsenteret Portugal på flere ungdomslandshold og har gennem sin karriere etableret sig som en vigtig del af A-landsholdet.

Han fik debut for Portugals A-landshold den 1. september 2016 i en venskabskamp mod Gibraltar, hvor han også scorede sit første landskampsmål.

I 2019 var han med til at vinde UEFA Nations League, da Portugal besejrede Holland i finalen.

Cancelo har desuden repræsenteret Portugal ved flere internationale slutrunder, herunder VM i Qatar i 2022 og EM i Tyskland i 2024.

Hans alsidighed har gjort ham til en værdifuld spiller på landsholdet, hvor han kan udfylde forskellige defensive roller afhængigt af modstanderen.

Trøjenummer og kontrakt med FC Barcelona

João Cancelo spiller med trøjenummer 2 i FC Barcelona. Han benyttede tidligere nummer 2 under sit første ophold i klubben og har også båret nummeret efter sin tilbagekomst.

I august 2026 underskrev han en permanent treårig kontrakt med Barcelona, der løber frem til den 30. juni 2029.

Aftalen understregede klubbens ønske om at fastholde den portugisiske forsvarsspiller efter to tidligere lejeophold.

Cancelo konkurrerer om spilletiden på begge backpositioner, hvor blandt andre Jules Koundé ligeledes kan spille på højresiden af forsvaret.

Øverst på denne spillerprofil finder du løbende opdateret statistik med oplysninger om kampe, spilleminutter, mål, assists, afleveringer, tacklinger, erobringer og øvrige præstationer.