← Alle spillere
Raphinha
#11 · Angriber

Raphinha

Brasilien · 29 år · Kom fra Leeds United i 2022

Anfører
Kampe14
Fra start13
Minutter1002
Mål21
Assists4
Rating8.7

Profil

Fødselsdato14. dec. 1996
FødestedPorto Alegre, Brasilien
NationalitetBrasilien
PositionAngreb
Højde176 cm
Vægt72 kg
Foretrukne fodVenstre
Trøjenummer11
I Barcelona siden2022
Kontrakt tilJuni 2028

Statistik pr. turnering

TurneringKMin.MARating
LLLa Liga 10 723 15 3 8.5
CLChampions League 2 131 2 0 8.4
SCSupercopa 2 148 4 1 9.9

Udvidet statistik 2026/27

LL Nr. 1 på topscorerlisten i La Liga 15 mål LL Nr. 8 på assistlisten i La Liga 3 assists, delt SC Nr. 1 på topscorerlisten i Supercopa 4 mål SC Nr. 1 på assistlisten i Supercopa 1 assists

Angreb

Skud
40
Skud på mål
27 af 40 (68 %)
Skudeffektivitet
53 %
Mål pr. 90 min.
1,89
Minutter pr. mål
48
Straffespark scoret
3 af 3

Afleveringer

Afleveringer
359
Præcise afleveringer
85 %
Key passes
26
Key passes pr. 90
2,34
Assists pr. 90 min.
0,36
Mål + assists
25

Driblinger

Lykkede driblinger
23 af 35 (66 %)
Frispark tilkæmpet
8
Straffespark tilkæmpet
2

Defensiv

Tacklinger
10
Erobringer
1
Blokeringer
3
Dueller vundet
43 af 79 (54 %)
Tacklinger + erobringer pr. 90
0,99

Disciplin

Gule kort
0
Gult-røde kort
0
Røde kort
0
Frispark begået
6

Spilletid

Startet inde
13
Skiftet ind
1
Skiftet ud
9
Ubrugt på bænken
1
Minutter pr. kamp
72
Kampe som anfører
8
Resultater på banen
10 V · 0 U · 2 T

Kampe i sæsonen

DatoModstanderRes.HændelserMin.MARating
31. okt. LL ALAAlavés 6–1V 8' 41' 62 2 – 8.7
25. okt. LL RMAReal Madrid 1–2T 61' 86 1 – 8.0
20. okt. CL PSGParis Saint-Germain 4–2T 60 – – 6.9
17. okt. LL BETReal Betis 2–5V 20 – – 7.2
19. sep. LL SEVSevilla 1–3V C 22' 52' 69' 77 3 – 10.0
16. sep. LL SANRacing Santander 7–2V C 25' (str.) 42' 67' (str.) 69 3 – 10.0
13. sep. LL LEVLevante 2–4V C 5' 19' 90 – 2 7.5
9. sep. CL FEYFeyenoord 5–1V C 3' 57' 71 2 – 9.9
6. sep. LL VALValencia 0–5V C 50' 90 1 – 7.0
31. aug. LL RAYRayo Vallecano 5–2V C 19' 71' 86 2 – 9.3
27. aug. LL ATHAthletic Bilbao 2–0V C 37' 63 1 – 7.9
23. aug. LL ELCElche 0–5V C 14' (str.) 45' 67' 80 2 1 9.9
Hændelser: mål, assists (A), gule og røde kort, C = anfører · Med på banen: 10 sejre, 0 uafgjorte, 2 nederlag

Raphinhas statistik sæson for sæson

SæsonHoldTurneringKMin.MAKortRating
2026/27 BARFC Barcelona LLLa Liga 10 723 15 3 – 8.5
BARFC Barcelona SCSupercopa 2 148 4 1 – 9.9
BARFC Barcelona CLChampions League 2 131 2 0 – 8.4
2025/26 BARFC Barcelona LLLa Liga 22 1.388 13 3 5 7.5
BARFC Barcelona CLChampions League 7 544 3 2 – 7.3
BARFC Barcelona SCSupercopa 2 0 2 1 1 –
BARFC Barcelona VKVenskabskamp 1 90 0 0 – 7.2
BARFC Barcelona CDRCopa del Rey 1 23 0 1 – 6.9
2024/25 BARFC Barcelona LLLa Liga 36 2.844 18 9 4 7.8
BARFC Barcelona CLChampions League 14 1.225 13 8 – 8.3
BARFC Barcelona CDRCopa del Rey 3 248 1 2 2 7.6
BARFC Barcelona SCSupercopa 1 0 0 0 – –
BRABrasilien CACopa America 4 260 1 0 – 7.2
BRABrasilien VKVenskabskamp 2 143 0 1 – 6.7
2023/24 BARFC Barcelona LLLa Liga 28 1.379 6 9 41 7.3
BARFC Barcelona CLChampions League 7 473 3 2 1 7.7
BARFC Barcelona VKVenskabskamp 4 181 1 0 – –
BARFC Barcelona SCSupercopa 2 0 0 0 1 –
BARFC Barcelona CDRCopa del Rey 1 0 1 0 – –
2022/23 BARFC Barcelona LLLa Liga 36 2.083 7 7 8 7.3
BARFC Barcelona VKVenskabskamp 5 272 2 0 – –
BARFC Barcelona CLChampions League 5 298 0 2 – 7.1
BARFC Barcelona CDRCopa del Rey 3 158 1 1 – 7.2
BARFC Barcelona ELUEFA Europa League 2 158 1 1 – 7.3
BRABrasilien WCQWorld Cup - Qualification South America 7 422 3 2 1 7.2
BRABrasilien WCWorld Cup 5 317 0 0 – 7.1
BRABrasilien VKVenskabskamp 4 0 2 2 1 –
2021/22 LEELeeds United PLPremier League 35 2.922 11 3 7 7.0
LEELeeds United VKVenskabskamp 1 46 0 0 – –
LEELeeds United FCFA Cup 1 45 0 0 – 6.3
Alle turneringer inkl. landsholdskampe. Kun turneringer med mindst én kamp.

Raphinhas karriere

HoldSæsoner
BARFC BarcelonaNu 2022/23–2026/27
LEELeeds United 2020/21–2021/22
RENRennes 2019/20
SCPSporting CP 2018/19
VITVitória SC 2015/16–2017/18
BRABrasilien 2022/23–2024/25, 2026/27

Raphinhas trofæer

  • 4× Trofeo Joan Gamper 2025/26, 2023/24, 2022/23, Vinder
  • 3× Super Cup Spanien · 2025/26, 2023/24, Vinder
  • 3× La Liga Spanien · 2024/25, 2022/23, Vinder
  • 2× Copa del Rey Spanien · 2024/25, Vinder
  • 2× Taça de Portugal Portugal · 2018/19, Vinder
  • 2× Taça da Liga Portugal · 2018/19, Vinder
  • 3× Super Cup Portugal · 2019/20, 2017/18, Nr. 2
  • 2× Trofeo Joan Gamper 2024/25, Nr. 2
  • 2× Super Cup Spanien · 2024/25, Nr. 2
  • 2× La Liga Spanien · 2023/24, Nr. 2
  • 2× Taça de Portugal Portugal · 2016/17, Nr. 2

Raphinhas transferhistorik

DatoSkifteType
15. jul. 2022 LEELeeds United → BARFC Barcelona 58 mio. €
5. okt. 2020 RENRennes → LEELeeds United 18,5 mio. €
2. sep. 2019 SCPSporting CP → RENRennes 18,9 mio. €
2. jul. 2018 GUIGuimaraes → SCPSporting CP 6,5 mio. €
2. feb. 2016 AVAAvai → GUIGuimaraes –

Om Raphinha

Raphinha er en brasiliansk fodboldspiller, der spiller som kantspiller for FC Barcelona og Brasiliens landshold. Den teknisk stærke offensivspiller kom til den catalanske storklub fra Leeds United i sommeren 2022 og har udviklet sig til en af holdets vigtigste profiler.

Den brasilianske angriber er kendt for sin hurtighed, præcise venstrefod og evne til at skabe målchancer. Han bidrager med scoringer, målgivende afleveringer og et omfattende defensivt arbejde, hvilket gør ham til en værdifuld spiller i Barcelonas offensiv.

Raphinha statistik: Kampe, mål og assists

Raphinhas statistik giver et detaljeret indblik i hans offensive præstationer for FC Barcelona. Her er det navnlig antallet af mål, assists, spilleminutter og skabte målchancer, der er interessant at følge.

Øverst på denne side finder du hans aktuelle statistikker fra La Liga og Champions League. Oversigten indeholder oplysninger om spillede kampe, starter, mål, assists, minutter på banen og gennemsnitlige spillerbedømmelser.

Du kan desuden undersøge flere offensive nøgletal, herunder afslutninger, skud på mål, afleveringsprocent, nøgleafleveringer og vellykkede driblinger.

Statistikken gør det muligt at sammenligne Raphinhas præstationer mellem forskellige turneringer og sæsoner. Du kan samtidig følge Barcelonas placering i La Liga og se, hvordan holdets offensive resultater påvirker stillingen.

Mål og assists i La Liga og Champions League

Raphinha har gennem sin tid i FC Barcelona udviklet sig til en af holdets mest produktive offensive spillere.

Hans store gennembrud kom i sæsonen 2024/25, hvor han scorede 34 mål og leverede mere end 20 assists på tværs af turneringer. Han var dermed blandt de vigtigste profiler på det Barcelona-hold, der vandt det spanske mesterskab, Copa del Rey og den spanske Super Cup.

I Champions League leverede brasilianeren en bemærkelsesværdig sæson med 13 scoringer og otte assists. Præstationerne understregede hans evne til at være afgørende mod nogle af Europas stærkeste modstandere.

I sæsonen 2025/26 fortsatte han med at bidrage offensivt og scorede 21 mål på tværs af turneringer.

Når man vurderer Raphinhas statistik, er det relevant at undersøge antallet af mål og assists pr. 90 spilleminutter. Disse nøgletal giver mulighed for at sammenligne hans effektivitet, når spilletiden varierer.

Alder, højde og baggrund

Raphael Dias Belloli, bedre kendt som Raphinha, blev født den 14. december 1996 i Porto Alegre i Brasilien.

Han begyndte sin fodboldkarriere i hjemlandet, hvor han gennemgik ungdomsafdelingen i Avaí FC, inden han som ung spiller tog springet til europæisk fodbold.

Raphinha er 176 centimeter høj og foretrækker at benytte sin venstre fod. Hans relativt lave tyngdepunkt giver ham gode forudsætninger for at udfordre modstandere gennem hurtige retningsskift og driblinger.

Fra Portugal og Premier League til Barcelona

Raphinhas europæiske karriere begyndte i portugisiske Vitória Guimarães, hvor han fik sit gennembrud som professionel fodboldspiller.

I 2018 skiftede han til Sporting CP, hvor han vandt den portugisiske pokalturnering og Liga Cuppen i 2018/19-sæsonen.

Efter opholdet i Portugal fortsatte karrieren i franske Rennes, inden han i oktober 2020 blev hentet til Leeds United i Premier League.

Her udviklede han sig til en vigtig offensiv profil. På to sæsoner i den engelske liga scorede han 17 mål og leverede en række afgørende præstationer, der var med til at fastholde Leeds i Premier League.

I juli 2022 skiftede Raphinha til FC Barcelona. Han var med til at vinde La Liga allerede i sin første sæson, og efterfølgende udviklede han sig til en af klubbens mest betydningsfulde angrebsspillere.

Position og spillestil på kanten

Raphinha kan spille på begge kanter, men er særligt effektiv, når han kan udnytte sin venstrefod til at skabe afslutninger og målgivende afleveringer.

Han kombinerer tekniske færdigheder med høj løbeintensitet og en aggressiv tilgang til genpres. Det betyder, at han ikke kun bidrager offensivt, men ligeledes deltager aktivt i arbejdet med at generobre bolden.

Hans bevægelser uden bold er en væsentlig del af hans spillestil. Raphinha er dygtig til at finde plads bag modstandernes forsvar og komme frem til afslutninger inde i straffesparksfeltet.

På Camp Nou har brasilianeren været med til at skabe mindeværdige øjeblikke gennem mål, assists og afgørende præstationer i store kampe.

Raphinha på Brasiliens landshold

Raphinha fik debut for Brasiliens A-landshold den 7. oktober 2021 i en VM-kvalifikationskamp mod Venezuela.

Han markerede sig med to assists i sin første landskamp og etablerede sig efterfølgende som en del af den brasilianske offensiv.

Ved VM i Qatar i 2022 var han med i samtlige af Brasiliens kampe, inden landsholdet blev slået ud af Kroatien i kvartfinalen.

Han deltog desuden i Copa América i 2024, hvor han scorede mod Colombia og blev udtaget til turneringens officielle hold.

Hans internationale erfaring har bidraget til udviklingen af en offensivspiller, der kan præstere på højeste niveau i klubfodbold og på landsholdet.

Trøjenummer og kontrakt med FC Barcelona

Raphinha spiller med trøjenummer 11 i FC Barcelona. I sin første sæson benyttede han nummer 22, inden han overtog det traditionsrige nummer 11.

I maj 2025 underskrev han en kontraktforlængelse med Barcelona, der løber frem til den 30. juni 2028.

Gennem sin tid i klubben har han udviklet sig til en vigtig lederfigur og har været blandt de spillere, der har båret anførerbindet.

Du kan følge hans præstationer i de kommende opgør via oversigten over Barcelona i TV, hvor du finder information om kampe, sendetidspunkter og danske tv-kanaler.

Øverst på denne spillerprofil kan du løbende se Raphinhas opdaterede statistik med kampe, mål, assists, skud, driblinger og øvrige offensive nøgletal.