← Alle spillere
Pau Cubarsí Paredes
#5 · Forsvarsspiller

Pau Cubarsí Paredes

Spanien · 19 år

Kampe11
Fra start11
Minutter962
Mål0
Assists2
Rating7.2

Profil

Fødselsdato22. jan. 2007
FødestedEstanyol, Spanien
NationalitetSpanien
PositionForsvar
Højde183 cm
Vægt79 kg
Foretrukne fodHøjre
Trøjenummer5
I Barcelona siden2023
Kontrakt tilJuni 2029

Statistik pr. turnering

TurneringKMin.MARating
LLLa Liga 8 692 0 2 7.4
CLChampions League 3 270 0 0 6.6

Udvidet statistik 2026/27

Defensiv

Tacklinger
16
Erobringer
13
Blokeringer
3
Dueller vundet
48 af 77 (62 %)
Tacklinger + erobringer pr. 90
2,71

Afleveringer

Afleveringer
1.034
Præcise afleveringer
95 %
Key passes
4
Key passes pr. 90
0,37
Assists pr. 90 min.
0,19
Mål + assists
2

Angreb

Skud
2
Skud på mål
0 af 2 (0 %)
Skudeffektivitet
0 %
Mål pr. 90 min.
0,00

Driblinger

Lykkede driblinger
0 af 1 (0 %)
Frispark tilkæmpet
2

Disciplin

Gule kort
1
Gult-røde kort
0
Røde kort
0
Frispark begået
8

Spilletid

Startet inde
11
Skiftet ind
0
Skiftet ud
1
Ubrugt på bænken
3
Minutter pr. kamp
87
Resultater på banen
9 V · 0 U · 2 T

Kampe i sæsonen

DatoModstanderRes.HændelserMin.MARating
31. okt. LL ALAAlavés 6–1V 90 – – 7.0
25. okt. LL RMAReal Madrid 1–2T 90 – – 6.5
20. okt. CL PSGParis Saint-Germain 4–2T 90 – – 6.1
17. okt. LL BETReal Betis 2–5V 62' 81' 90 – 2 8.0
13. okt. CL GALGalatasaray 1–4V 90 – – 6.3
19. sep. LL SEVSevilla 1–3V 90 – – 7.2
13. sep. LL LEVLevante 2–4V 90 – – 7.3
9. sep. CL FEYFeyenoord 5–1V 90 – – 7.5
6. sep. LL VALValencia 0–5V 45+2' 62 – – 7.6
31. aug. LL RAYRayo Vallecano 5–2V 90 – – 7.2
27. aug. LL ATHAthletic Bilbao 2–0V 90 – – 8.0
Hændelser: mål, assists (A), gule og røde kort, C = anfører · Med på banen: 9 sejre, 0 uafgjorte, 2 nederlag

Pau Cubarsí Paredes' statistik sæson for sæson

SæsonHoldTurneringKMin.MAKortRating
2026/27 BARFC Barcelona LLLa Liga 8 692 0 2 1 7.4
BARFC Barcelona CLChampions League 3 270 0 0 – 6.6
2025/26 BARFC Barcelona LLLa Liga 31 2.708 1 0 3 7.2
BARFC Barcelona CLChampions League 10 744 0 0 11 6.9
BARFC Barcelona CDRCopa del Rey 5 353 0 0 – 7.1
BARFC Barcelona SCSupercopa 2 180 0 0 – 6.8
BARFC Barcelona VKVenskabskamp 1 69 0 0 – 7.3
SPASpanien U21 UCQUEFA U21 Championship - Qualification 2 180 0 0 – –
2024/25 BARFC Barcelona LLLa Liga 37 2.620 0 3 3 7.0
BARFC Barcelona CLChampions League 13 981 0 1 21 6.6
BARFC Barcelona CDRCopa del Rey 4 283 0 0 – 6.9
BARFC Barcelona SCSupercopa 2 180 0 0 – 6.8
SPASpanien WCQWorld Cup - Qualification Europe 4 315 0 0 – 7.2
SPASpanien VKVenskabskamp 3 62 0 0 – –
SPASpanien NLUEFA Nations League 3 139 0 0 – 6.6
SPASpanien U23 OMOlympics Men 4 139 0 0 – 6.6
2023/24 BARBarcelona B PDRPrimera División RFEF - Play Offs 9 650 0 0 2 –
BARBarcelona U19 YLUEFA Youth League 2 180 0 0 1 –
BARFC Barcelona LLLa Liga 26 1.562 0 0 4 7.0
BARFC Barcelona CLChampions League 3 270 0 0 1 6.6
BARFC Barcelona CDRCopa del Rey 2 94 0 1 1 6.8
BARFC Barcelona VKVenskabskamp 1 72 0 0 – –
SPASpanien U17 UCUEFA U17 Championship 5 450 0 0 1 –
SPASpanien U17 WCUWorld Cup - U17 4 360 0 0 1 –
SPASpanien U17 UCQUEFA U17 Championship - Qualification 3 270 0 0 1 –
2022/23 BARBarcelona U19 YLUEFA Youth League 1 78 0 0 – –
Alle turneringer inkl. landsholdskampe. Kun turneringer med mindst én kamp.

Pau Cubarsí Paredes' karriere

HoldSæsoner
BARFC BarcelonaNu 2023/24–2026/27
BARBarcelona U19 2022/23
SPASpanien 2024/25, 2026/27
SPASpanien U21 2025/26
SPASpanien U23 2024/25
SPASpanien U17 2023/24–2024/25

Pau Cubarsí Paredes' trofæer

  • 2× Super Cup Spanien · 2025/26, Vinder
  • 2× Trofeo Joan Gamper 2025/26, Vinder
  • 2× La Liga Spanien · 2024/25, Vinder
  • 2× Copa del Rey Spanien · 2024/25, Vinder
  • 2× Olympics Men 2024/25, Vinder
  • 2× UEFA Nations League Europe · 2024/26, Nr. 2
  • 2× Super Cup Spanien · 2024/25, Nr. 2
  • 2× Trofeo Joan Gamper 2024/25, Nr. 2
  • 2× La Liga Spanien · 2023/24, Nr. 2

Om Pau Cubarsí Paredes

Pau Cubarsí Paredes er en spansk fodboldspiller, der spiller som midterforsvarer for FC Barcelona og Spaniens landshold. Den unge forsvarsspiller har på kort tid etableret sig som en central profil i Barcelonas defensiv efter sit gennembrud på førsteholdet i 2024.

Cubarsí er kendt for sin imponerende spilforståelse, præcise afleveringer og evne til at læse modstandernes angreb. Han har udviklet sig gennem FC Barcelonas berømte ungdomsakademi, La Masia, og betragtes som et af de største forsvarstalenter i europæisk fodbold.

Pau Cubarsí statistik: Kampe, mål og assists

Pau Cubarsís statistik giver et detaljeret indblik i hans præstationer for FC Barcelona. Som midterforsvarer er det navnlig antallet af spillede kampe, minutter på banen, defensive aktioner og afleveringsprocenten, der er interessante at følge.

Øverst på denne side finder du hans aktuelle statistik fra La Liga og Champions League. Her kan du blandt andet se antallet af kampe, starter, mål, assists, spilleminutter og gennemsnitlige spillerbedømmelser.

Den udvidede statistik giver mulighed for at undersøge Cubarsís defensive bidrag gennem tacklinger, erobringer, blokeringer og vundne dueller.

Statistikken kan bruges til at sammenligne hans præstationer med andre forsvarsspillere i Barcas spillertrup og følge hans udvikling gennem sæsonen.

Pau Cubarsís defensive statistik og afleveringsprocent

Pau Cubarsí har markeret sig som en moderne midterforsvarer, der kombinerer defensive færdigheder med stor sikkerhed i boldomgangen.

Allerede i sin første sæson på Barcelonas førstehold imponerede han med sin afleveringspræcision. Efter sine første 20 optrædener havde han en afleveringsprocent på 90,98, hvilket understregede hans evne til at bevare boldbesiddelsen under pres.

I sæsonen 2024/25 spillede han ifølge FC Barcelonas officielle sæsonoversigt 56 kampe på tværs af turneringer. Den efterfølgende sæson spillede han 48 kampe, hvoraf han startede inde i 45.

Når man vurderer Cubarsís præstationer, er det relevant at undersøge antallet af succesfulde tacklinger, erobringer og vundne dueller. Hans afleveringsprocent og antallet af præcise afleveringer fortæller samtidig noget om hans betydning for holdets opspil.

De defensive statistikker kan med fordel sammenlignes med profiler som Jules Koundé, der ligeledes har en central rolle i Barcelonas forsvar.

Cubarsís alder og baggrund

Pau Cubarsí Paredes blev født den 22. januar 2007 i Estanyol i Girona-provinsen i Catalonien. Han er dermed 19 år gammel i 2026.

Han begyndte sin fodboldkarriere i Girona FC, inden han i sommeren 2018 skiftede til FC Barcelonas ungdomsakademi, La Masia.

Her gennemgik han klubbens forskellige ungdomshold og udviklede sig til en lovende midterforsvarer. Hans tekniske færdigheder og evne til at læse spillet gjorde, at han tidligt blev betragtet som et særligt talent.

Cubarsí er 183 centimeter høj og har trods sin unge alder vist stor modenhed i sit defensive arbejde.

Fra La Masia til FC Barcelonas førstehold

Pau Cubarsí fik sin officielle debut for FC Barcelonas førstehold den 18. januar 2024 i en Copa del Rey-kamp mod Unionistas de Salamanca.

Han var blot 16 år gammel ved debuten, men fik hurtigt etableret sig som en vigtig spiller under cheftræner Xavi Hernández.

Allerede i foråret 2024 fik Cubarsí en fremtrædende rolle i Champions League, hvor han leverede en imponerende præstation mod Napoli og blev kåret til kampens bedste spiller.

I sæsonen 2024/25 fortsatte udviklingen under Hansi Flick. Cubarsí blev fast mand i midterforsvaret og var med til at vinde La Liga, Copa del Rey og den spanske Super Cup.

Hans første officielle mål for Barcelona kom i februar 2025 i en pokalkamp mod Atlético Madrid.

Hvad er Pau Cubarsís position og spillestil?

Pau Cubarsí spiller primært som midterforsvarer, hvor han udnytter sin positionering, spilforståelse og tekniske kvalitet til at organisere forsvaret.

En af hans største styrker er evnen til at føre bolden frem fra den bageste kæde. Han kan finde medspillere mellem modstandernes kæder og bidrage til at skabe offensive muligheder gennem præcise afleveringer.

Defensivt er han dygtig til at forudse modstandernes bevægelser og afskære afleveringsmuligheder. Han er samtidig stærk i sit positionsspil, hvilket gør ham velegnet til Barcelonas høje forsvarslinje.

Hans præstationer kan følges gennem oversigten over Alle Barcelonas kampe og resultater, hvor du finder information om holdets kampprogram og seneste opgør.

Pau Cubarsí på Spaniens landshold

Pau Cubarsí har repræsenteret Spanien på flere ungdomslandshold og deltog blandt andet ved U17-VM i 2023.

Han fik debut for Spaniens A-landshold i marts 2024 i en venskabskamp mod Colombia, hvor han blot var 17 år gammel. Dermed blev han den yngste forsvarsspiller til at repræsentere det spanske A-landshold.

I sommeren 2024 var han en del af det spanske landshold, der vandt guld ved de olympiske lege i Paris.

Hans præstationer på internationalt niveau har været med til at styrke hans position som en af Spaniens mest lovende forsvarsspillere.

Pau Cubarsís trøjenummer og kontrakt

Pau Cubarsí spiller med trøjenummer 5 i FC Barcelona. Tidligere har han blandt andet båret nummer 33 og nummer 2 på klubbens førstehold.

I februar 2025 underskrev han en kontraktforlængelse med FC Barcelona, som løber frem til den 30. juni 2029.

Aftalen understreger klubbens ambition om at fastholde den unge forsvarsspiller som en vigtig del af holdets fremtid.

Øverst på siden kan du følge Pau Cubarsís aktuelle statistik med oplysninger om kampe, spilleminutter, afleveringer, defensive aktioner, mål og assists i de forskellige turneringer.