← Alle spillere
Joan García
#1 · Målmand

Joan García

Spanien · 25 år · Kom fra Cultural Leonesa i 2025

Kampe13
Fra start13
Minutter1125
Mål0
Assists0
Rating7.1

Profil

Fødselsdato4. maj 2001
FødestedSallent, Spanien
NationalitetSpanien
PositionMål
Højde193 cm
Vægt85 kg
Foretrukne fodHøjre
Trøjenummer1
I Barcelona siden2025
Kontrakt tilJuni 2031

Statistik pr. turnering

TurneringKMin.MARating
LLLa Liga 10 855 0 0 7.1
CLChampions League 3 270 0 0 7.1

Udvidet statistik 2026/27

Målmand

Redninger
33
Indkasserede mål
9
Mål imod pr. 90 min.
0,72
Clean sheets
4
Redningsprocent
79 %
Straffespark reddet
0

Afleveringer

Afleveringer
285
Præcise afleveringer
90 %
Key passes
0
Key passes pr. 90
0,00
Assists pr. 90 min.
0,00
Mål + assists
0

Spilletid

Startet inde
13
Skiftet ind
0
Skiftet ud
1
Ubrugt på bænken
0
Minutter pr. kamp
87
Resultater på banen
11 V · 0 U · 2 T

Disciplin

Gule kort
0
Gult-røde kort
0
Røde kort
0
Frispark begået
0

Defensiv

Tacklinger
1
Erobringer
0
Blokeringer
0
Dueller vundet
4 af 5 (80 %)
Tacklinger + erobringer pr. 90
0,08

Kampe i sæsonen

DatoModstanderRes.Min.MARating
31. okt. LL ALAAlavés 6–1V 90 – – 6.9
25. okt. LL RMAReal Madrid 1–2T 90 – – 6.8
20. okt. CL PSGParis Saint-Germain 4–2T 90 – – 7.7
17. okt. LL BETReal Betis 2–5V 90 – – 6.7
13. okt. CL GALGalatasaray 1–4V 90 – – 7.0
10. okt. LL GETGetafe 3–0V 90 – – 7.5
16. sep. LL SANRacing Santander 7–2V 45 – – 6.3
13. sep. LL LEVLevante 2–4V 90 – – 7.3
9. sep. CL FEYFeyenoord 5–1V 90 – – 6.6
6. sep. LL VALValencia 0–5V 90 – – 7.9
31. aug. LL RAYRayo Vallecano 5–2V 90 – – 7.2
27. aug. LL ATHAthletic Bilbao 2–0V 90 – – 6.7
23. aug. LL ELCElche 0–5V 90 – – 7.3
Med på banen: 11 sejre, 0 uafgjorte, 2 nederlag

Joan Garcías statistik sæson for sæson

SæsonHoldTurneringKMin.MAKortRating
2026/27 BARFC Barcelona LLLa Liga 10 855 0 0 – 7.1
BARFC Barcelona CLChampions League 3 270 0 0 – 7.1
2025/26 BARFC Barcelona LLLa Liga 30 2.700 0 0 1 7.4
BARFC Barcelona CLChampions League 9 802 0 0 – 7.2
BARFC Barcelona CDRCopa del Rey 4 367 0 0 – 7.2
BARFC Barcelona SCSupercopa 2 180 0 0 – 8.1
BARFC Barcelona VKVenskabskamp 1 90 0 0 – 8.9
2024/25 ESPEspanyol LLLa Liga 38 3.420 0 0 2 7.4
BARFC Barcelona LLLa Liga 38 3.420 0 0 2 7.4
2023/24 ESPEspanyol SDSegunda División 44 1.440 0 0 1 7.3
ESPEspanyol CDRCopa del Rey 36 90 0 0 – 5.9
SPASpanien U21 UCQUEFA U21 Championship - Qualification 2 105 0 0 – –
2022/23 ESPEspanyol CDRCopa del Rey 3 300 0 0 – 8.2
ESPEspanyol LLLa Liga 1 90 0 0 – 5.9
BARFC Barcelona LLLa Liga 36 90 0 0 – 5.9
2021/22 ESPEspanyol LLLa Liga 2 107 0 0 – 4.8
ESPEspanyol CDRCopa del Rey 2 180 0 0 – 6.3
Alle turneringer inkl. landsholdskampe. Kun turneringer med mindst én kamp.

Joan Garcías karriere

HoldSæsoner
BARFC BarcelonaNu 2022/23, 2024/25–2026/27
ESPEspanyol 2020/21–2021/22, 2023/24
ESPEspanyol II 2019/20
SPASpanien 2026/27
SPASpanien U23 2024/25
SPASpanien U21 2021/22, 2023/24
SPASpanien U19 2020/21
SPASpanien U17 2018/19

Joan Garcías trofæer

  • 2× Trofeo Joan Gamper 2025/26, Vinder
  • 2× Olympics Men 2024/25, Vinder
  • 2× Segunda División Spanien · 2020/21, Vinder

Joan Garcías transferhistorik

DatoSkifteType
1. jul. 2025 CULCultural Leonesa → BARFC Barcelona Skifte
1. jul. 2025 ESPEspanyol → BARFC Barcelona Skifte

Om Joan García

Joan García er en spansk fodboldspiller, der spiller som målmand for FC Barcelona og det spanske landshold. Han skiftede til den catalanske storklub fra Espanyol i sommeren 2025 efter at have etableret sig som en af La Ligas mest talentfulde målmænd.

Den spanske keeper er kendt for sine hurtige reflekser, stærke positionering og evne til at levere afgørende redninger. Han har samtidig gode tekniske færdigheder med bolden ved fødderne, hvilket passer til Barcelonas boldbesiddende spillestil.

Joan García statistik: Redninger og clean sheets

Joan Garcías statistik giver et detaljeret indblik i hans præstationer som målmand for FC Barcelona. Her er det navnlig antallet af redninger, indkasserede mål, clean sheets og redningsprocenten, der er interessante at følge.

Øverst på denne side finder du hans aktuelle statistik fra La Liga og Champions League. Oversigten viser blandt andet spillede kampe, minutter på banen, redninger, indkasserede mål og gennemsnitlige spillerbedømmelser.

Du kan desuden undersøge hans redningsprocent, som viser, hvor stor en andel af afslutningerne på mål han formår at redde. Antallet af clean sheets fortæller, hvor mange kampe han har gennemført uden at lukke mål ind.

De forskellige statistikker gør det muligt at vurdere Garcías udvikling gennem sæsonen og sammenligne hans præstationer med de øvrige målmænd i FC Barcelonas spillertrup.

Joan Garcías redningsprocent og målmandsstatistik

Joan García har gennem sin karriere udmærket sig ved at levere et stort antal redninger og præstere på et højt niveau i pressede situationer.

I sæsonen 2024/25 foretog han 146 redninger i La Liga for Espanyol, hvilket var flest af samtlige målmænd i turneringen. Han havde samtidig en redningsprocent på 73,71 og udmærkede sig ved at forhindre flere mål, end kvaliteten af modstandernes afslutninger normalt ville tilsige.

Efter skiftet til Barcelona fortsatte han med at levere stærke præstationer. I sæsonen 2025/26 indkasserede han blot 21 mål i 30 ligakampe og blev tildelt Zamora-trofæet som den målmand med det laveste gennemsnit af indkasserede mål.

Når man vurderer en målmands præstationer, er det dog vigtigt at se på flere statistikker. Antallet af redninger afhænger blandt andet af, hvor mange afslutninger modstanderne skaber, mens clean sheets ligeledes påvirkes af holdets samlede defensive præstation.

Garcías statistikker kan derfor med fordel ses i sammenhæng med forsvarsspillere som Jules Koundé, der spiller en vigtig rolle i Barcelonas defensiv.

Joan Garcías alder og baggrund

Joan García Pons blev født den 4. maj 2001 i Sallent i Catalonien. Han er 25 år gammel i 2026 og har gennem sin karriere udviklet sig til en af de mest interessante spanske målmænd.

Han begyndte sin fodboldkarriere i hjemegnen og spillede efterfølgende ungdomsfodbold i Manresa og CF Damm, inden han som 15-årig blev tilknyttet Espanyols ungdomsakademi.

Her fortsatte han sin udvikling og arbejdede sig gradvist frem mod klubbens førstehold.

García er 193 centimeter høj, hvilket giver ham gode fysiske forudsætninger for at dominere sit målfelt og håndtere høje bolde.

Fra Espanyol til FC Barcelona

Joan García fik debut for Espanyols førstehold i december 2021 og udviklede sig efterfølgende til klubbens førstemålmand.

Han fik sit store gennembrud i sæsonen 2023/24, hvor han var med til at sikre Espanyol oprykning fra den næstbedste spanske række til La Liga.

Den efterfølgende sæson blev et nyt højdepunkt i hans karriere. García leverede en række imponerende præstationer og var afgørende for, at Espanyol formåede at sikre overlevelse i den bedste spanske række.

I juni 2025 blev det offentliggjort, at FC Barcelona havde aktiveret hans frikøbsklausul på 25 millioner euro med tillæg af en inflationsregulering.

Skiftet var bemærkelsesværdigt, da Espanyol og Barcelona er lokale rivaler, men García fik hurtigt etableret sig som en vigtig spiller i Barcelonas mål.

Joan Garcías position og spillestil

Joan García spiller som målmand og kombinerer stærke reflekser med en moderne tilgang til positionen.

Hans højde og rækkevidde gør ham dygtig i luftspillet, mens hans reaktionsevne hjælper ham med at afværge afslutninger fra kort afstand.

Han er samtidig komfortabel med bolden ved fødderne og kan indgå i holdets opspil gennem korte afleveringer til forsvarsspillerne.

I FC Barcelona forventes målmanden at deltage aktivt i spillets opbygning, hvilket stiller store krav til afleveringspræcision og evnen til at træffe hurtige beslutninger under pres.

Du kan følge hans præstationer i de enkelte opgør gennem oversigten over Barcelonas kampe og resultater, hvor holdets kampprogram og seneste resultater fremgår.

Joan García på Spaniens landshold

Joan García har repræsenteret Spanien på flere ungdomslandshold, herunder U17, U19 og U21.

I sommeren 2024 var han en del af den spanske trup, der vandt olympisk guld ved OL i Paris.

Hans præstationer på klubplan førte efterfølgende til en plads på det spanske A-landshold, hvor han fik debut i marts 2026 i en venskabskamp mod Egypten.

Han var desuden en del af den spanske landsholdstrup, der vandt VM i 2026.

Joan Garcías trøjenummer og kontrakt

Joan García spiller med trøjenummer 1 i FC Barcelona, efter at han i sin første sæson bar nummer 13.

Ved skiftet fra Espanyol i sommeren 2025 underskrev han en seksårig kontrakt med Barcelona, som løber frem til den 30. juni 2031.

Hans præstationer kan følges gennem statistikken øverst på siden, hvor der løbende vises oplysninger om kampe, redninger, clean sheets, indkasserede mål og andre relevante målmandsstatistikker.